Klasyfikacja ETIM, e-katalogi BMEcat

Standard BMEcat

Rozwój handlu elektronicznego w ostatnich latach wymagał stworzenia standardów wymiany danych o produktach. Najbardziej powszechnym z nich, korzystającym z formatu XML, stał się BMEcat. Pierwsza wersja, która określała standard wymiany danych produktowych pomiędzy producentami a odbiorcami, została zaakceptowana już w 1999 roku.

Format BMEcat ma ściśle określoną strukturę, a istnieje wiele atrybutów, które mogą być obowiązkowe lub opcjonalne. Pozwala zapisać wewnątrz następujące typy danych:

  • dane dostawcy i odbiorcy
  • identyfikatory produktu
  • dane logistyczne
  • informacje cenowe i zamówieniowe
  • atrybuty własne produktu
  • klasyfikacje zewnętrzne np. ETIM, eCl@ss
  • materiał zdjęciowy, grafiki
  • pliki, certyfikaty
  • hierarchię w postaci struktury drzewa
  • informacje o akcesoriach

Klasyfikacje

Stworzenie systemów klasyfikacji, było odpowiedzią na chaos informacyjny panujący na rynku. Dotychczas każdy z graczy tworzył własne definicje atrybutów opisujących wybrane grupy produktów. Dopóki informacja ta była wykorzystywana tylko na własny użytek, nie generowało to problemów. Jeśli jednak należało opis produktu przekazać innemu podmiotowi, zaczynały się problemy. Organizacje branżowe i grupy firm zaczęły więc tworzyć standardowe systemy klasyfikacji. Zawiera on przeważnie klasę (typ produktu) oraz zestaw atrybutów opisanych w znormalizowany sposób, wspólny dla całej klasy.

Aktualnie najpopularniejszymi systemami klasyfikacji są:

  • eCl@sss – obejmuje wiele branż produktowych i usług, jako jedyny zgodny z normą IEC/ISO
  • ETIM – standard w branży elektrotechnicznej, jako jedyny posiada pełne polskie tłumaczenie
  • ProfiClass – popularny system w branży budowlanej i przemysłowej
  • UNSPSC – otwarty, wielobranżowy standard zarządzany przez GS1 US™, ponad 20.000 kategorii

Klasyfikacja ETIM

Klasyfikacja ETIM (European Technical Information Model) jest jednym z nielicznych systemów klasyfikacji tłumaczonych na język polski, jest nieodzownym narzędziem we współpracy z innymi podmiotami w branży elektrotechnicznej. W pełni zaimplementowany w dostarczanych przez naszą firmę systemach PIM.

Klasyfikacja ETIM, eCl@ass

Klasyfikacje własne

Zarządzanie klasyfikacjami w systemach PIM oferuje wiele korzyści. Jest możliwość edycji w aplikacji Excel, pozwalając na efektywne wprowadzenie dużej ilości powtarzających się wartości. W systemach PIM istnieje również możliwość mapowania wspólnych atrybutów, co umożliwia automatyczne przenoszenie wartości pomiędzy tymi samymi atrybutami w różnych klasyfikacjach a wymaganymi przez format BMEcat.

Korzyści z zarządzania klasyfikacjami w systemie PIM

Korzyścią z zarządzania klasyfikacjami w systemach PIM jest także możliwość utworzenia i utrzymania własnego, wewnętrznego systemu klasyfikacji. Dzięki temu można skoncentrować się na mocnych stronach produktów i lepiej spełniać konkretne wymagania. Dla bardziej szczegółowych informacji na ten temat odwiedź stronę – wdrożenia PIM.

Masowa edycja w aplikacji Excel

Masowa edycja w aplikacji Excel

Wykorzystanie aplikacji Excel to prawdopodobnie najbardziej efektywny sposób na wprowadzenie dużej ilości powtarzających się wartości. Zarówno eksport jak i import wykonywany jest automatycznie, użytkownik jedynie uzupełnia wymagane wartości.

Mapowanie wspólnych atrybutów

Mapowanie wspólnych atrybutów

Wbudowane w PIM mechanizmy mapowania atrybutów pozwalają automatycznie przenosić wartości pomiędzy tymi sami atrybutami w różnych klasyfikacjach czy też atrybutami własnymi i wymaganymi przez standard BMEcat. To gwarancja zachowania spójności danych.

Jednoczesna obsługa wielu systemów klasyfikacji

Jednoczesna obsługa wielu systemów klasyfikacji

Nie ma żadnych ograniczeń w liczbie jednocześnie utrzymywanych klasyfikacji. Może to być system eCl@sss, ETIM czy UNSPSC. Dotyczy to także kolejnych wersji tego samego standardu, które przecież ewoluują w czasie. Kombinację zewnętrznych systemów może być uzupełniona własnym wewnętrznym systemem klasyfikacji.